Obraty a polobraty
Korčuliarsky polobrat z jazdy vpred do jazdy a opačne je veľmi často sa vyskytujúcim korčuliarskym prvkom v zápase, vzhľadom na fakt že ľadový hokej je omnoho rýchlejší ako v minulosti. Herné sitácie sa prelínajú a menia v priebehu krátkych okamihov, preto sú na hokejistov kladené čoaraz vyššie nároky z pohľadu presnosti, a rýchlosti vykonania pohybu. Využívajú ho hráči ako v útočnej tak aj v obrannej fáze hry. V útočnej fáze hry sú to predovšetým hráči bez puku, ktorí sa potrebujú odpútať od brániaceho hráča a získať tak priesorovú alebo časovú výhodu, za účelom prijatia prihrávky. Hráč pri tomto prvku udržiava vizuálny kontakt s ostatnými spoluhráčmi, čo mu umožňuje variabilne reagovať na prípadnú zmenu hernej situácie.
Tento prvok sa ďalej využíva pri prechode z útočnej fázy hry do obrannej, ale aj v samotnej obrannej fáze počas, ktorej hráč udržiava vizuálny kontakt so súperovými hráčmi, za účelom krytia priestoru alebo obsadzovania hráča s pukom alebo bez puku. Pre polobraty a obraty je najpodstanejšou pohybovou schopnosťou dynamická rovnováha vpred a vzad a presnosť vykonania pohybu.
Obrat je spojením dvoch plobratov, ktoré nasledujú bezprostredne po sebe. Takýto prvok je využívaný predovšetkým v útočnej fáze hry s cieľom odpútať sa od brániaceho hráča (uvolňovanie hráča s pukom a bez puku). Posledný z obratov – Spin-o-Rama je špecifický a aj najnáročnejší na realizáciu, preto jeho techniku a ukážku prezentujem nižšie v tomto texte.
Polobraty:
- Mohawk – prestúpením
- Na oboch korčuliach
- Na jednej korčuli
Obraty:
- Mohawk – prestúpením
- Na oboch korčuliach
- Spin-o-Rama s pribrzdením
Technika a biomechanika obratov a polobratov
Polobrat vzad Mohawk – prestúpením
Video vpravo prezentuje použitie polobratu do jazdy vzad za účelom vylepšenia
Využitie polobratu vzad aj vpred je prezentované v klipe vľavo hráčom Kevinom Fialom, za účelom využitia, priestorovej a časovej výhody pri útočnej hernej situácií. Kľúčovým bodom je opäť udržať ťažisko nízko, tak aby nedošlo k jeho zbytočnému horizonálnemu pohybu, toto hráč zabezpečil zohnutím (flexiou) členkového, kolenného a bedrového kĺbu. Flexia spomínaných kĺbov takisto výrazne napomáha dosiahnuť maximálny rozsah pohybu, a tým aj akceleráciu bezprostredne po vykonaní polobratu. Akcelerácia začína okamžite po prechode do korčuľovania vzad a to odrazom ľavej nohy z vonkajšej hrany. Tu je potrebné poukázať na uhol nasadenia ľavej korčule. Flexia pravého bedra, kolena a členku umožňuje vykonať všetky spomenuté prvky.
Zdroje:
Aidelbaum, B. Barb Aidelbaum Skating Schools. Training tips and articles. http://www.hockeyskating.com/articles.asp.
Stamm, L. 2001. Laura Stamm’s Power Skating. Third edition. Human Kinetics.