Tréning mimo ľadu

Korčuľovanie a tréning mimo ľadu

Stále častejšie sa stretávam s otázkou ako pracovať na zdokonalení korčuľovania pri tréningu na suchu (mimo ľadu) a či je to vôbec možné? Áno, tréningom mimo ľadu môžeme pozitívne ovplyvniť schopnosť hokejistu zdokonaliť korčuľovanie, takýto tréning je neoddeliteľnou súčasťou systematickej práce s jednotlivcom, alebo skupinou.

Kedy je vhodné zaradiť takýto tréning

Tréning na zdokonalenie korčuľovania mimo ľadu je vhodné zaraďovať do tŕeningu systematicky počas celej sezóny, najviac priestoru ale poskytuje prechodné a prípravné obdobie.

“Pre komplexný korčuliarsky rozvoj mladého hráča je tréning vonkajšej hrany rovnako dôležitý na ľade aj mimo ľadu.”

Giboard – tréning rovnováhy a stability?

Rovnováha a stabilita sú z pohľadu korčuliarskej efektivity hokejistu najpodstatnejšie atribúty. Výber tréningvých pomôcok je na trhu naozaj široký, nie všetky však svojim charkterom zapadajú do konceptu zdokonaľovania korčuľovania v prechodnom, alebo prípravnom období. Množstvo balance boardov majú oporné body úplne odlišné od potrieb korčuliara. Z môjho testovania a pozorovania je za účelom tréningu korčuľovania mimo ľadu nejlepšou pomôckou Giboard od spoločnosti Gibbon.
Giboard spĺňa všetky parametre, ktoré sú podstatné pre rozvoj statickej rovnováhy a rovnako, ponúka možnosť pracovať so stupňom obtiažnosti tak aby sme ho vedeli zaradiť do tréningu všetkých vekových kategórií.

Giboard - hokej a rovnováha

Ktoré svaly sa zapájajú pri použití vonkajšej hrany?

Väčšina trénerov ani hokejistov si neuvedomuje, že pre efektívne zapojenie vonkajčej hrany v korčuľovaní je okrem tradičných svalových skupín potrebné zapojiť aj malé svalové skupiny, ktoré sú zodpovedné predovšetkým za udržiavanie rovnováhy a balancu. V tomto bode prichádza na rad funkčný tréning, tak aby tieto svalové skupiny vykonávali presne potrebné funkčné pohyby.