Ako vybrať správne korčule?

Korčule pre začínajúcich hokejistov

Na prvý pohľad sa môže zdať, že dieťa bude korčule používať len krátko, kedže o pár mesiacov mu noha narastie. Za toto obdobie, ale potrebuje dieťa zdokonaliť svoje korčuliarske schopnosti, a preto nie je výber správnych korčúľ nikdy jednoduchý. V nových korčuliach absolvuje hodiny tréningov a zápasov.

Najdrahšie nemusí byť najlepšie

Tak ako pri všetkom tovare aj pri nákupe korčúľ platí, že najdrahšie modely nemusia byť najlepšie pre vášho malého hokejistu. Z technologickej stránky sú zväčša drahšie modely vybavené nejlepšími, najodolnejšími a najľahšími materiálmi na trhu, otázka je či toto sú potreby tejto vekovej kategórie.

ccmFT4

Toto je mojich 7 rád ako vybrať správne korčule:

 1. Vyskúšajte viac výrobcov. Popri tradičných značkách Bauer a CCM, sú na trhu aj korčule švajčiarskej firmy Graf, alebo korčule tvarované na mieru True Skate.
 2. Prineste si výstroj. Korčule skúšajte tak, ako by ste sa pripravovali na bežný tréning alebo zápas. Nezabudnite na ponožky a chrániče predkolenia.
 3. Čo vyskúšať v korčuliach. Vyskúšajte pohyby vo všetkých smeroch – podrep, podrep na jednej nohe, výskok, vonakjšie a vnúroné hrany, stoj na jednej nohe, stoj na špičkách a pätách. Korčuľa musí umožniť realizovať pohyb vo všetkých smeroch. Vôľa však nesmie byť príliš veľká, aby topánka poskytovala nohe dostatočnú oporu. A nemôže byť ani príliš tesná, aby bolo možné vykonať uvedené prvky.
 4. Veľkosť. Vnútorná veľkosť topánky by mala mať max rezervu +1cm čo pri deťoch odzrkadľuje dostatočnú perspektívu rastu. V priveľkých korčuliach bude dieťa zakopávať a korčuľovanie tak nebude efektívne. Naopak u dospelého hráča odporúčam siahnuť radšej po menších korčuliach tak aby tesne (ale stále pohodlne) obopínali nohu. Pri správnom postoji sa chodilo v korčuli posunie dozadu čím vznikne priestor pre prsty.
 5. Nože. Rôzne typy nožov majú rozličné vlastnosti a prednosti, ktoré môžu ovplyvniť efektivitu pohybu na korčuliach. Pri ich výbere je podstatné zohľadniť štýl korčuliara. Pri úplných začiatočníkoch nie je výber nožov podstatný.
 6. Tvrdosť. Vyššie rady už tradične ponúkajú vyššiu odolnosť a viac stupňov ochrany. Použitý materiál v takýchto korčuliach je preto zvyčajne o niečo tuhší, čo môže mať negatívny vplyv na pohyblivosť v členkovom kĺbe.
 7. Tepelná tvarovateľnosť. Tepelné tvarovanie (alebo modelovanie) korčúľ sa teší veľkej popularite. Táto funkcia závisí od typu použitých materiálov v konkrétnom modeli. Princíp je správnym zahriatím a následným vytvrdnutím korčúľ vyformovať topánku presne podľa potreby každého korčuliara. Tak, aby boli korčule pohodlné pri zachovaní všetkých ostatných vlastností. Nie všetky korčule sú tepelne tvarovateľné. Podrobné informácie o tepelnom tvarovaní nájdete TU.

Pri skúšaní je potrebné korčule správne utiahnuť. Šnurovanie a utiahnutie korčúľ som popísal TU, kde nájdete všetky potrebné informácie k tejto téme.

Ja som výmenu korčúľ absolvoval nedávno a po mnohých sezónach, keď som bol verný značke Graf som sa rozhodol pre zmenu. Mojim výberom sú korčule CCM Ribcor 80K, ktoré výborne fixujú členok v bočnom pohybe a zároveň umožňujú extrémny predozadný pohyb – plantárnu a dorzálnu flexiu.

Tento model disponuje čiernymi nožmi, ku ktorým som mal spočiatku rezervovaný postoj, no o svojich prednostiach ma presvedčili okamžite. Nože nie sú vyrobené z čiernej oceli, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Čierny je iba povrch nožov, ktorý má za úlohu chrániť hrany pred nadmerným opotrebovaním. Takže sa budete menej stretávať so stiahnutými hranami. Pri brúsení sa nesmie na opracovanie hrán používať brúsny kameň. Brúsny kameň by narušil čierny povrch nožov a tie by mohli stratiť význam.

Výberu korčúľ odporúčam venovať dostatok času, vzhľadom k tomu že sa jedná o najdôležitejšiu časť výstroja. Nevhodné korčule sú limitujúce z hľadiska pohybu pre všetkých hráčov či už sú to pro hráči, začiatočníci, mladí hokejisti, alebo amatéri.

Môj výber korčúľ pre 8-10 ročného hokejistu

Toto je môj výber modelov, ktoré odzrkadľujú potreby mladých hokejistov z funkčného hľadiska a s ohľadom na priateľskú cenu nových korčúľ. Výber nie je zoradený podľa priorít.

 • Bauer Supreme M1
 • Bauer Vapor X3.5
 • CCM Tacks AS-570
 • CCM Jetspeed FT670
 • Bauer Vapor X4